דלג לתוכן העמוד
יוסף הימן
סמל 

יוסף הימן

בן רוזה ויונה
נפל ביום כ"ח בתשרי תשל"ד (24/10/1973)
מקום מנוחתו בית העלמין הצבאי חולון

סיפור חייו

יוסף, בן רוזה ויונה ז"ל, נולד ביום א' באייר תש"ז (21.4.1947) בוורוצלב שבפולין. הוא עלה ארצה עם משפחתו בשנת תש"י (1950) ולמד בבית-הספר היסודי ובבית-הספר התיכון על-שם חב"ד ביפו. יוסף היה תלמיד מצוין, אף שלא היה שקדן יתר על המידה, ולעתים קרובות זכה בפרסים על הישגיו בלימודים. הוא היה גם חובב-ספורט והצטיין בענפי ספורט שונים וביחוד בשחייה, וכן הקדיש הרבה מזמנו הפנוי לתחביב הצילום. הוא אהב את הארץ והרבה לטייל ולסייר במרחביה. יוסף היה אופטימי ושמח בחלקו, רציני בגישתו לחיים וחברותי. תמיד מוכן היה לעזור לזולת, והיה בן נאמן ומסור להוריו ודואג למשפחתו. כל חבריו אהבוהו וכינוהו בשם חיבה "יוסי". תוך כדי השלמת לימודיו, עבד בענף המחשבים.

יוסף גויס לצה"ל בתחילת אוגוסט 1965. הוא החל את דרכו בקורס טיס ולאחר מכן התנדב בחיל-השריון. לאחר סיום הטירונות השלים קורס למקצועות-טנק, השתלם בקורס-קשר והוצב ביחידת-שריון בתפקיד קשר בטנק. הוא היה לוחם חרמ"ש וקשר מצוין ואיש מקצוע מעולה, ולדברי מפקדו היה אמיץ ומסור לתפקידו, מקובל ואהוד על חיילי היחידה ובלט בנכונותו לעזור לחבריו. הוא השתתף במלחמה בשנת 1967 והוענק לו "אות מלחמת ששת הימים".

בתקופת שירותו בצה"ל נהרג אביו בתאונת דרכים ונטל פרנסת המשפחה נפל על יוסי, לכן שוחרר מהשירות הסדיר שחרור מוקדם, אך היה נקרא תכופות לתקופות של שירות-מילואים. במלחמת יום הכיפורים השתתף יוסף בקרבות הבלימה והפריצה נגד המצרים בחזית סיני. ביום כ"ח בתשרי תשל"ד (24.10.1973) לחם יוסף בתפקיד קשר בנגמ"ש, בקרב שהתחולל בעיר סואץ. במכת-האש הראשונה שניחתה על הכוח שלו נפגעו לוחמים רבים וביניהם מפקד הפלוגה ומפקד הנגמ"ש. יוסף לא איבד את עשתונותיו והמשיך לירות על האויב, כשהוא מכוון את נהג הנגמ"ש, כדי לחלץ את הנפגעים מאש-התופת. במהלך החילוץ נפגע יוסף ונפל. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין הצבאי בחולון. השאיר אחריו אישה ובן, אם, אח ואחות. לאחר נופלו הועלה לדרגת סמל, והוענק לו ציון לשבח מטעם אלוף הפיקוד. בתעודת הציון לשבח נאמר: "במלחמת יום הכיפורים לחם סמל יוסף הימן ז"ל בתפקיד קשר בנגמ"ש. הנגמ"ש שבו לחם השתתף בכוח שלחם בעיר סואץ. במכת האש הראשונה שניתכה על הכוח נפגעו לוחמים רבים וביניהם מפקד הפלוגה ומפקד הנגמ"ש. סמל יוסף הימן ז"ל לא איבד עשתונותיו והמשיך בירי לעבר האויב, תוך שהוא מכוון את נהג הנגמ"ש במגמה לחלץ את הנפגעים מאש התופת. במהלך החילוץ נפגע סמל יוסף הימן ז"ל ונפל. במעשיו אלה גילה סמל יוסף הימן ז"ל אומץ לב, קור רוח ואחוות לוחמים".

 

מקום מנוחתו

יוסף הימן
בן 26 בנופלו
מקום מנוחתו בית העלמין הצבאי חולון
חלקה: 1
שורה: 4
קבר: 9