כלניות בנות 1500 שנה?

פסיפס צבעוני מרהיב וקדום מעוטר בדגמי פרחים נחשף בשנית לאחר 40 שנה, על שביל ישראל


הפסיפס, ששימש כרצפת כנסייה קדומה, התגלה לראשונה בחפירות בשנות ה-80, אך מאז התכסה ונעלם מעיני המטיילים. כעת, רשות העתיקות, בסיוע מתנדבים ובשיתוף מועצה מקומית שוהם, הופכים את האתר לנקודת ביקור על שביל ישראל * ארכיאולוג רשות העתיקות, יאיר עמיצור: "לא מן הנמנע שיוצר הפסיפס ישב כאן, הביט על הכלניות ממש כמונו היום, וקיבל השראה" 

פסיפס צבעוני קדום ומרהיב הנושא דגמי פרחים מתגלה מחדש בימים אלה באזור התעשייה של שוהם. רשות העתיקות, בשיתוף המועצה המקומית שוהם, חושפת בשנית יחד עם מתנדבים, חלק מאתר העתיקות חורבת אל- בירה, שהיה חבוי מהעין במשך 40 שנה, וכעת - יהווה נקודת ביקור למטיילי שביל ישראל.

באתר, ששטחו המלא הוא כ-20 דונם, נחבאים שרידי בית אמידים מהתקופה הרומית, שנבנה על ראש גבעה ושלט על הסביבה ועל תוואי הדרך הקדומה שחיברה בין החוף לשפלת יהודה. נראה, כי בתקופה זו פעל במקום בית חווה, ממנו שרדו מתקנים חקלאיים ומבנים ששימשו את תושבי המקום. בתקופה הביזנטית, הפך בית האמידים לכנסיה, כחלק ממערך של מנזר. מנזר זה, ניצב על דרך קדומה בת כ-1500 שנה, אשר  חיברה בין החוף לשפלת יהודה, כחלק משורה של מנזרים וכנסיות. על הדרך, שמצטלבת עם שביל ישראל המודרני, קיימות "תחנות התרעננות" עתיקות אחת לכמה קילומטרים ובהם; תל תנשמת, חורבת אל- בירה, וחורבת חני, שאף היא שומרה באחרונה ע"י רשות העתיקות. אתרים אלה, אפשרו מנוחה, תפילה וחידוש כוחות למי שהתהלכו כאן בעבר. 

"כשהגענו לאתר, הפסיפס היה מכוסה בעשביה ובאדמה. בחודש האחרון אנחנו חושפים אותו מחדש יחד עם קהילת האזור, מבוגרים וילדים", אומר הארכיאולוג יאיר עמיצור, מנהל המרכז החינוכי-של רשות העתיקות במרכז הארץ. "אנחנו עובדים באתר, כשברקע יש מרבדים של כלניות. אי אפשר שלא לתהות אם יוצר הפסיפס שהתגלה פה, קיבל השראה לעיטורי הפרחים מהצמחייה שגדלה אז על הגבעה". 

"האתר נחשף ע"י זאב ספראי ושמעון דר בשנות ה-80", אומר ענאן עזב, מנהל מחוז מרכז ברשות העתיקות. "החופרים העריכו, שבאתר התגוררו בתקופה הביזנטית מספר משפחות - כ-8 עד 9 בתי אב" "על פי החרסים שנאספו במקום, אנו משערים שהייתה במקום פעילות אנושית בזמנים שבין תקופת הברזל ועד התקופה האיסלאמית, ואולי אפילו קודם לכן - בתקופה הכלקוליתית".

שיקום ותחזוקת האתר נעשים על ידי קהילת שוהם ומתנדבי רשות העתיקות מרחבי הארץ בעזרתו של רפי שלו רכז המתנדבים במרכז מטעם רשות העתיקות. עוד עבדו באתר בתי ספר ומוסדות מקומיים, בהם תלמידי חט"ב יהלו"ם שוהם, שבהנחיית הצוות, סייעו לרשות העתיקות בהכשרת האתר למבקרים. התלמידים לא נרתעו מהלכלוך והעבודה הקשה: הם סייעו בעבודת החישוף, בניקוי עשבייה ובפריצת שביל מוסדר לאתר. "לכבוד יום "המעשים הטובים", חנכה רשות העתיקות יחד עם המועצה המקומית שוהם ומתנדבים מהקהילה, פינת ישיבה חדשה, שתשרת את המטיילים, את התושבים ועובדי הרשות. אנו מקווים שהמקום יהווה מקום מפגש, להזדמנויות ולחיבורים חדשים בין אנשים", אומר עמיצור.

במסגרת הפרויקט, מחבר צוות רשות העתיקות בין האתר למשרדי מרחב מרכז של רשות העתיקות בשוהם, הנמצאים בקרבתו, והופך ל"מלאכי שביל". בסיום הפרויקט, יפורסם מספר טלפון מטעם רשות העתיקות באתרים השונים המרכזים את "מלאכי השביל", וזאת  במטרה למנף את הקרבה בין האתר למשרד, כך שזו  - תוכל להטיב עם כולם ולהעלות את המודעות לעולם הארכיאולוגיה." בזכות פרויקט הכשרת האתר, כעת יוכלו מטיילי שביל ישראל שיעברו כאן, להצטייד במים, בכוס קפה טובה ובהסברים על המקום, על הדרך (תרתי משמע)" 

לדברי אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות: "הרשות חרטה על דגלה להנגיש את אתרי הארץ הקדומים לציבור ולחבר ביניהם. בימים לא פשוטים אלה, מרגש לפגוש אנשים טובים שמתגייסים, יחד, כתף אל כתף סביב נושא המורשת, כדי להקים פינת חמד בשביל ישראל. העשייה באתר היא ההוויה הישראלית במיטבה. אני מקווה שכל מטייל ומטיילת בשביל ימצאו בדרך את הפרק האנושי בהיסטוריה שלנו שהם מתחברים אליו, ואולי אף יסתקרנו וירצו להשתתף באחד ממיזמי רשות העתיקות שוודאי פועלים ליד ביתם. ההיסטוריה שלנו נמצאת בכל מקום, רק צריך להרים את העיניים ולראות".

ראש מועצה מקומית שוהם, איתן פטיגרו: "שוהם מחוברת לטבע ולהיסטוריה הסובבים אותה, והם חלק בלתי נפרד מחיי הפנאי של תושבי היישוב. האתר החדש מצוי בליבה של הקריה הלוגיסטית היי-פארק שוהם ואין לי ספק שהוא יהווה נקודת עניין לתושבי היישוב ולאורחים המבקרים במקום. הקרבה לשביל ישראל ולפוד-טראקס שיוצבו בקרוב בחניון סמוך, מעניקים הזדמנות לטיול קצר ומעניין במיוחד, תוך לימוד ההסטוריה של היישוב בארץ ישראל ובאיזור שלנו. אני מודה לרשות העתיקות על היוזמה לחשוף את האתר המרתק הזה ולתלמידי היישוב שהשתתפו בעבודות".

צילומים: רפי שלו

SIR_6428.JPG

SIR_6448.JPG

SIR_6463.JPG