שהם הוקמה בשנת 1993, בתוך מרחבים ירוקים מתוך הבנת סביבת הנוף ובמטרה להשתלב בה. שטח השיפוט של שהם משתרע על פני 6000 דונם. בישוב כ- 20,000תושבים כמחצית הינם ילדים מגילאי הגן ועד תיכון.

מערך הבניה בשהם מתוכנן באופן קפדני ומחולק באופן מאוזן בין יחידות דיור צמודות קרקע , לבין בניה רוויה כל זאת במגמה לבינוי אורבאני מצומצם, ושימור המרחבים הירוקים.

יתרונות המיקום: שהם ממלאת תפקיד מרכזי ונקודת ציון גיאוגרפית משמעותית בעצם היותה ממוקמת במרכז הארץ בין ירושלים לת"א ובקירבת נמל התעופה הגדול בארץ. מיקומה על ציר כבישים חשוב כמו כביש מס' 1 וכביש חוצה ישראל, מעניק לה מעמד מסחרי ותעסוקתי עצום, לאחר שיוקמו מרכזי התעסוקה בסביבה ומפעלי ההייטק שהם תקפוץ מדרגה, ובכך תהווה, הלכה למעשה, נקודת ציון חיונית ומשמעותית במערך הכלכלי של מדינת ישראל

ישוב בבניה דינמית: הישוב מתוכנן ע"פ שכונות מגורים הכוללות מגורים פרטיים, צמודי קרקע ובנייה רוויה. סוגי הבניה השונים נועדו ליצור סביבת נוף נעימה ומגוונת ולתת פתרונות שונים ויצירתיים לצרכי התושבים. הישוב נמצא בתנופת בנייה בלתי פוסקת המועצה מנהלת את מערך הבנייה הפרטית והציבורית באופן עצמאי ופועלת בתאום עם האוכלוסיה, מתוך הבנת צרכי הישוב ההולכים ומתחדדים עם הזמן. ועדת התכנון והבנייה של המועצה, משמשת ציר מרכזי וחשוב בקביעת חזות הישוב והינה האורים והתומים בתחום הבינוי הכולל של המקום. הועדה פועלת מתוך הנחיות ברורות לשימור אופי הישוב כקהילתי-כפרי. גם אם הדבר כרוך במאבקים בגופים .ציבוריים, הרואים את שהם כישוב בעל חזות עירונית יותר

איכות חיים: שהם חרתה על דיגלה את סמל איכות החיים העובר כחוט השני בכל תחומי פעילותה של המועצה. הישוב מתנהל ע"פ כללים ברורים המנחים את פעולות המחלקה לאיכות הסביבה. שהם הנמנית על רשת ערים בריאות, עומדת בקשר עם כל האגודות הקשורות לנושא איכות הסביבה, וכן פועלת עם כל הגופים הסביבתיים במטרה לקבל מידע אשר יסייע לנהל את הישוב לרווחת ולאיכות חיי התושבים.