תיכון "שוהם" יצא ל"מסע ישראלי"

שכבות י"א וי"ב  מתיכון "שוהם" יצאו למסע בעקבות הזהות הישראלית. 


למעלה מ-600 תלמידי י"א וי"ב מתיכון שוהם יצאו למסע הישראלי. זאת, לאחר  כמעט שנתיים שהפעילויות החברתיות הושבתו עקב מגבלות הקורונה. את המסע ליווה צוות חינוכי רחב והורים רבים. 

'המסע הישראלי' הוא מסע  חינוכי וערכי, המאפשר להעצים ולברר את תחושת השייכות והזהות של התלמידים לארץ ומדינת ישראל. במהלכו התלמידים יוצאים מאזורי הנוחות שלהם, יוצרים קשרים חברתיים, מחזקים את הקשר עם חבריהם ומנפצים סטיגמות ודעות קדומות. תלמידי 'המסע הישראלי' לומדים כיצד להכיר מורכבות וקונפליקטים, שונות וייחודיות. 

המסע הישראלי עוסק במעגלי זהות ושייכות, והוא מסגרת ערכית רגשית וחברתית המאפשרת לתלמידים לבוא לידי ביטוי במיטבם. טיול שטח פותח את יומו הראשון של המסע, ובסיומו בישול עצמי בעבודת צוות. בנוסף כולל המסע התנדבות, ביקור בירושלים הר הרצל והכותל המערבי ערב שישי ושבת מנוחה. ביום שישי הורי התלמידים הגיעו עם עוגות לכבוד שבת. 

בעת המסע מתערבבים תלמידי השכבות, וכל תלמיד יוצא לדרך עם חבר אחד, והיכרות שטחית בלבד עם שאר המשתתפים. בעת המסע השיח במעגלים מאפשר לתלמידים להעמיק היכרות, לשבור סטריאוטיפים ודעות קדומות.

איריס בויקיס, מנהלת תיכון שוהם: "המסע גאוני בפשטותו, אין אטרקציות והאטרקציה היחידה היא האנשים עצמם והאופן בו הם מקשיבים אחד לשני ומידת האחריות שלוקח כל משתתף על הצלחת המשימה הקבוצתית. המסע מביא לידי ביטוי ערכים חשובים בחינוך האזרחי ובהם הקשבה, התבוננות ,זהות ושייכות. חשוב לנו לגדל בוגרים שערכי הדמוקרטיה הם נר לרגליהם, שמסוגלים להכיל מורכבות וקונפליקט, שונות וייחודיות. אני מודה לצוות המורים ששקד על תכנון מסע מורכב ומוצלח".  

ראש מועצת שוהם, איתן פטיגרו: "אחרי קרוב לשנתיים ללא טיולים וללא מסע לפולין יצא השבוע לפועל המסע הישראלי, מסע חשוב ומשמעותי שמאפשר לתלמידים להעמיק את הקשר לעם, לארץ ולמדינת ישראל. התרגשתי ונהניתי להאזין לשיח המכובד בין בני הנוער, לחוש את האווירה ובעיקר לשמוע מהמדריכים שליוו אותם עד כמה זכינו, שאלה בני הנוער של שוהם".  

e