במעמד שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים הונחה אבן פינה ל"בית לחיים"

בית לצעירים עם צרכים מיוחדים תושבי שוהם


בטקס חגיגי ומצומצם, שהתקיים תחת מגבלות הקורונה, הונחה השבוע אבן הפינה ל"בית לחיים", בית לצעירים עם צרכים מיוחדים, תושבי שוהם, אשר ייבנה בשכונת הדרים החדשה. הטקס התקיים במעמד שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, איציק שמולי; ראש מועצת שוהם, איתן פטיגרו ונשיאת עמותת שק"ל, ליהיא לפיד, אשר חתמו על מגילת היסוד של הבית והשתתפו בהנחת אבן הפינה. מקהלת חט"ב יהלו"ם בניצוחה של גניה שפירו שרה במהלך הטקס. 

"בית לחיים" מיועד ל-24 צעירים עם צרכים מיוחדים. המתחם כולל 24 חדרי מגורים, עם אפשרות לתוספת של 12 חדרים נוספים, חדרי שירות פרטיים ומשותפים, מתחמי פנאי משותפים, חדרי טיפולים, משרדים ועוד. הציביון של המבנה הוא פתיחות לקהילה ושילוב המבנה והצעירים שיגורו בו בסביבה הקרובה. המבנה, שתוכנן על ידי חברת סטיו אדריכלים, יהיה מונגש בהתאם לצורכי הדיירים, שעתידים להתגורר בו.

בטקס השתתפו גם מחזיק תיק החינוך המיוחד במועצת שהם, חבר המועצה איתן ליליוס; סגן ראש המועצה, אשר פאהן; חברי המועצה חני קרס, פלג רשף, זיו שמע ויוחנן תורג'מן; מנכ"לית שק"ל, קלרה פלדמן ונציגי עמותת ההורים. 

ראש מועצת שוהם, איתן פטיגרו: "בית לחיים הוא החלום של הצעירות והצעירים המיוחדים שלנו, הוא החלום של ההורים שלהם והוא הפך להיות החלום שלי, ושל קהילת שוהם כולה. הפרוייקט הזה מביא לידי ביטוי שינוי במדיניות שמובילים ביחד איתי חברי למליאת המועצה, בהם גם מחזיק תיק החינוך המיוחד, איתן ליליוס. בשוהם השוויון לתושבים עם מוגבלות אינו עניין שנדחק לקרן הזווית – הוא דגל, מחוייבות שלקחה על עצמה המועצה מתוך אהבה והכרה אמיתית בחשיבות הנושא. החזון הזה הצליח לאחד סביבו את היישוב כולו."

השר איציק שמולי: "שוהם מצויה בתנופה אדירה. מה שמרשים לראות זה היכולת של המועצה והעומד בראשה להבין שהתנופה חייבת לקבל ביטוי גם במימד החברתי והקהילתי. השבוע אנו מציינים את יום שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. ישראל עשתה כברת דרך אמיתית בהנגשה פיזית. פחות מדגישים את הצורך בהנגשת התודעה של החברה הישראלית. פרוייקט בית לחיים בשוהם תואם למדיניות שאני מוביל במשרד העבודה והרווחה של מתן מענים של שילוב ממשי והזדמנות שווה". 

נשיאת שק"ל, ליהיא לפיד: "בשוהם קורה משהו מאוד מיוחד. אנו רואים כיצד בונים שכונה מתוך מחשבה מראש על השילוב בקהילה. בית לחיים הוא מענה הוליסטי של התושבים, גורמי הרווחה והעמותות ליצירת מקום לחיים, בתוך הקהילה, לצעירים עם הצרכים המיוחדים. כל מי שנמצא כאן היום צריך להיות גאה, כיוון שכך פרוייקטים כאלה צריכים להיות".


שוע אנגלמן, אשר דיבר כנציג עמותת הורי הצעירים שעתידים להתגורר בבית לחיים: "זכינו לקהילה מדהימה כאן בשוהם, חמה, תומכת וספוגה בתרבות יישובית של הכלה. יש כאן תרבות שהיא פרי אמונה, מנהיגות וחזון שמקרינה המועצה". 

רבה של שוהם, דוד סתיו הדגיש גם הוא את הנתינה והרגישות של קהילת שוהם: "האדם מתמלא מכך שהוא נותן, מתעשר מזה שהוא חולק עם אחרים". 

איש העסקים, יוסי שיינפלד, אשר תורם לעמותת שק"ל לבניית הבית אמר שדווקא בתקופה מורכבת של הקורונה, בה אנו נדרשים לריחוק והפרדה, החיסון החברתי יבוא מערבות הדדית: "אנחנו צריכים להגשים חלומות ולא לחכות שהם יתגשמו. נעשה את הבית הזה הכי יפה שאפשר. כל עוד יהיו צרכים, אנחנו צריכים להיות שם כדי לתת מענה". 

ממועצת שוהם נמסר בנוסף שבית לחיים מצוי בשלבים מתקדמים לקראת קבלת היתר בנייה וכי בכוונת המועצה לפעול לבנייתו בהקדם. פטיגרו ציין כי העבודות החלו בקדנציה הקודמת וצברו תאוצה בשנה האחרונה: "תודה לקודמי, גיל ליבנה ולענת דותן שהוציאו את הפרוייקט לדרך ותודה לכל אנשי המקצוע במועצה, ובראשם מהנדס המועצה אשר מקדמים את כל ההליכים הכרוכים בתכנונו ובבנייתו". 

 

שר הרווחה איציק שמולי עם את חפירה ואורחים נוספים ברקע

ראש המועצה איתן פטיגרו ושר הרווחה איציק שמולי חותמים על גיליון

אורחים בטקס הנחת אבן הפינה

צילום: קרן מזור