עיר ללא אלימות

התכנית הלאומית 'עיר ללא אלימות' נבחרה לשמש תכנית הדגל של ממשלת ישראל ושל המשרד לביטחון הפנים בתחום ההתמודדות עם התנהגות אנטי-חברתית, אלימות, עבריינות ופשיעה. כלל התכניות, הפרויקטים, הפעולות והמאמצים שנעשים ברמת הרשות המקומית בנושא יפעלו תחת המסגרת והמטריה של תכנית 'עיר ללא אלימות'.

התכנית היא תכנית מערכתית, רב-תחומית ומורכבת אשר מתמודדת עם כל סוגי ומצבי האלימות, הפשיעה וההתנהגות האנטי-חברתית המתרחשים בעיר. התכנית ברשות מופעלת בהובלת ראש הרשות ובשותפות בין כל הארגונים והמנגנונים הפועלים בעיר בתחום (אכיפה, רווחה, חינוך, קליטה ועוד)

מטרת התכנית היא להגביר את תחושת הביטחון האישי של התושבים, באמצעות הקמת מערך מתואם ואפקטיבי (בהובלתו של ראש הרשות) אשר מחבר את כלל המאמצים האזרחיים עם כלל המאמצים המשטרתיים בנושא.

תכנית לאומית של ממשלת ישראל בשיתוף הקרן לידידות

התכנית מובלת ברמה הלאומית ע"י ועדת השרים למאבק באלימות בראשות השר לביטחון הפנים, מנוהלת ע"י ועדת היגוי לאומית בה משתתפים נציגי כלל משרדי הממשלה העוסקים בתחום (ובכללם:  משרד ראש הממשלה, משרד החינוך, משרד הרווחה והשירותים החברתיים, משרד הקליטה, המשרד לענייני גמלאים, משרד המשפטים ועוד) ונציגי הקרן לידידות. הוועדה בראשות מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים ובאמצעות מטה מקצועי אשר מדריך, מלווה, מנחה ומבקר את יישום התכניות בערים.

התכנית ממומנת ע"י ממשלת ישראל באמצעות המשרד לביטחון הפנים, הקרן לידידות בראשות הרב יחיאל אקשטיין והרשויות המקומיות המשתתפות בתקציב ייעודי ליישום התכנית. בנוסף לתקציב הבסיס, מאגמת התכנית משאבים עירוניים נוספים המכוונים להתמודדות עם אלימות ופשיעה, כך שבפועל מתקיימת ראייה עירונית ותכנית עירונית אחת, כוללת ואינטגרטיבית לנושא.
הקרן לידידות, בראשות הרב יחיאל אקשטיין, פועלת לקידום נושאים חברתיים וטיפול בבעיות חברתיות מרכזיות בישראל. עם תחילת יישום התכנית הצטרפה הקרן כשותפה עיקרית ומרכזית לממשלת ישראל ליישום התכנית ולהקצות משאבים בהקף נרחב להצלחתה של התכנית.

מתכנית מקומית לתכנית לאומית

המודל פותח לראשונה בשנת 2004 בעיר אילת, על ידי ד"ר אורלי אינס בשיתוף עם ראש העיר אילת, מאיר יצחק הלוי, היכן שהתכנית פועלת עד היום. על רקע הצלחתה של התכנית לצמצם את שיעורי האלימות והפשיעה באילת לאחר שלוש שנות הפעלה בעשרות אחוזים, ועל רקע התגברות הצורך במאבק מערכתי כולל בתופעות האלימות המתגברות בארץ, החליטה ועדת השרים למאבק באלימות בישיבתה מיום 25/9/06 לאמץ את תכנית "עיר ללא אלימות" כמודל ארצי – לאומי למאבק באלימות, בתחומי הרשויות המקומיות. כיום מופעלת התכנית ב- 86 רשויות מקומיות ברחבי הארץ. היעד המשרדי הוא הרחבת התכנית 'עיר ללא אלימות' לכלל הרשויות במדינת ישראל, בכפוף לתקציב ומסוגלות.

תכנית שונה, חדשנית ומיוחדת

ייחודה של תכנית 'עיר ללא אלימות', הוא במורכבותה הרבה וביכולתה ליצור אורגנים לשילוב כלל הגורמים ברשות לעבודה משותפת. בבסיס התכנית נמצאת הנחת היסוד לפיה, על מנת להתמודד עם אלימות בצורה אפקטיבית, נדרש מענה כולל והוליסטי - ולא התמקדות בתחום אחד או בסוג אוכלוסיה מסוים. על כן, יחידת השינוי היא העיר (ולא שכונה או בי"ס, למשל)
במהלך תהליכי הלמידה, התכנון והפיתוח שנעשה באילת, נחשפו היקפי התופעות השונות וחומרתן, ובהתאמה הוגדרו צרכי הפיתוח והשינויים הנדרשים.

גיוס כל המערכים העירוניים

כדי שתכנית כזו תצליח מחויבת הנהלת העיר יחד עם המערכות השונות הפועלות בה למקם את  התכנית בראש סדר העדיפות שלהם ופועלים ללא לאות ליצירת השינויים הנדרשים, לגיוס משאבים וליישום הפעולות השונות. 

מודל אוניברסלי שמתאים לכל רשות מקומית

התרומה העיקרית של פיתוח זה היא ביצירת המתודולוגיה שמאפשרת ליישובים שונים לעשות שימוש בדגם זה לצורך ביצוע דיאגנוזה מקומית, בניית תכנית פעולה ויישומה תוך כדי שימוש במגוון הכלים שפותחו תוך כדי התהליך. השילוב שבין מנהיגות מחויבת ועבודה לפי פרמטרים מקצועיים ומדידים מבטיח את השגת השינוי. תוצאות התכנית מדברות בעד עצמן.

בשנת 2010 הורחבה התכנית לעוד 66 רשויות מקומיות שהעלו את סך הרשויות בתכנית ל-78 רשויות ברחבי הארץ. בשנת 2011 צורפו עוד שמונה רשויות לתכנית וכיום היא פועלת ב- 86 רשויות.

 

מידע נוסף

סיון יצהר - מתאמת הרשות למלחמה בסמים ובאלכוהול ועיר ללא אלימות

טל: -036887961
sivan@shoham.muni.il

 

קבצים להורדה

 

חומר למחשבה מס' 1

סכנות ברשת. אחריותינו כהורים לגלישה בטוחה.

חומר למחשבה מס' 2

נורות אדומות. "הפיתויים" שניצבים בפני בני הנוער ודרכי ההתמודדות עמם.

חומר למחשבה מס' 3

שיעור בשיחה עם מתבגרים

חומר למחשבה מס' 4

מעורבות נהגים צעירים בתאונות דרכים

 

חומר למחשבה מס' 5

נוכחות והשגחה הורית

חומר למחשבה מס' 6

הבגדים שבחרתי ללבוש - מה הם מספרים עלי ?

חומר למחשבה מס' 8

דיאטה OUT תזונה נכונה IN

 

חומר למחשבה מס' 9

ברית הורים - מורים

חומר למחשבה מס' 11

הימורים בקרב בני נוער

חמור למחשבה מס' 12

סיירת גנים

חומר למחשבה מס' 13

סימני אזהרה לקראת הסילבסטר

 

סילבסטר 2018-חומר למחשבה:

טיפ מס' 1

טיפ מס' 2