הנכם מוזמנים לסדרת מפגשי "קפה הורים" בנושאי חינוך, פסיכולוגיה והורות בהנחיית צוות השירות הפסיכולוגי. המפגשים יעסקו בהתבוננות, בהעמקה ובהעשרת הכלים ההוריים.
 

המפגשים פתוחים להורי הקהילה החינוכית של שוהם, ויתקיימו בפורום מצומצם, המאפשר שיח פתוח. כיוון שכך מספר המקומות מוגבל ותינתן עדיפות לפי סדר ההרשמה. 
 

מומלץ להירשם למפגש אחד או למספר מפגשים, אותם אתם מוצאים כרלוונטיים עבורכם.
 

המפגשים  יתקיימו בימי ג'  בשעה 20:00  בשרות הפסיכולוגי חינוכי למעט המפגש הראשון שיתקיים ביום ב'. במידה ותתקבל החלטה להגדיל את מספר המשתתפים הפגישה תתקיים בבית המתנדב.
 

אישורים ושינויים במידה ויתרחשו ישלחו אליכם במייל שציינתם ובהודעה לנייד בשבוע בו תתקיים כל פגישה.

  לחצו כאן להרשמה


להלן סדר המפגשים:
16.12.19 - הורים ומתבגרים וגיבוש הזהות המינית מנחה: קרן הלזבנד אוכלוסיית יעד: הורים למתבגרים שנושא הלהט״ב רלוונטי לחייהם מיקום: שפ"ח שוהם 
31.12.19 - שלום כתה א' – שיחה בנושא מוכנות מנחה: רננה ברנדס אוכלוסיית יעד: הורים לילדי גן חובה מיקום: שפ"ח שוהם
28.1.20 - מיניות בגיל הגן מנחה: קרן זרנקין אוכלוסיית יעד: הורים לילדי גן מיקום: שפ"ח שוהם
11.2.20 - קשר ותקשורת – הורים וילדים בגיל ההתבגרות מנחה: אפרת בן שושן אוכלוסיית יעד: הורים לילדים בגיל ההתבגרות בגילאי 12-17 מיקום: שפ"ח שוהם
25.2.20 - אתגרי ההורות בעידן המסכים - נקודת מבט פסיכולוגית מנחות: מוריאל אלעזר + רעות כהן אוכלוסיית יעד: הורים לילדי בי"ס יסודי מיקום: שפ"ח שוהם
17.3.20 - הורים ומתגרשים מנחה: קרן זרנקין אוכלוסיית יעד: הורים לפני, אחרי ותוך כדי תהליך הגירושין וגם להוריהם (סבאים) מיקום: שפ"ח שוהם


הורים ומתבגרים וגיבוש הזהות המינית
יום ב'   16.12.19
קרן הלזבנד

בגיל ההתבגרות בני הנוער עסוקים בחיפוש וגיבוש זהותם, וחלק מגיבוש הזהות הוא גיבוש זהות מינית. בעולם של היום, העיסוק בזהות המינית ובנטייה המינית מתקיים בגילאים צעירים יותר  ויותר, ובני הנוער חשופים למידע רב ולעיתים שגוי באינטרנט וברשתות החברתיות. אל מול זאת, הדמויות המבוגרות בעולמם לא תמיד מעודכנות ולא תמיד יודעות כיצד להתנהל מול הנושא.
במפגש נכיר מושגי יסוד, נדבר על תהליך גיבוש הזהות ועל הקשיים העומדים בפני מתבגרים להט״ב. ניגע גם במקום של ההורים בתהליך ונכיר מקורות תמיכה למתבגרים ולהורים.
למי מיועדת הרצאה?  להורים למתבגרים שנושא הלהט״ב מעורר בהם עניין, סקרנות, אתגר, פחד, בלבול או רצון להתבונן ולחשוב

 


שלום כתה א' – שיחה בנושא מוכנות
יום ג' 31.12.19
רננה ברנדס

הכניסה לבית הספר מהווה שינוי גדול ומרגש בחיי הילד/ה והיא כוללת בתוכה אתגרים מלמדים ומפתחים, וגם דרישות הסתגלות למערכת של חוקים, כללים וגבולות חדשים. 
עם נשיאת הילקוט הגדול על הגב הצעיר, הילד/ה נדרש/ת להפעיל יכולות כמו דחיית סיפוקים, עצמאות, קשב לטווחים ארוכים יותר, התמצאות במרחב גדול, השתלבות בשדה חברתי חדש, הבנת רצף הזמן, שליטה מוטורית בעיפרון ועוד – ברמה תואמת גיל. זאת לצד רכישת קריאה וכתיבה ופיתוח מיומנויות למידה בסיסיות.
נשמע מורכב.. האם היא מסוגלת לכך? האם הוא מסוגל? האם אנו הוריו מסוגלים?
בהרצאה ננסה להבין טוב יותר מה הן ההתמודדויות הצפויות בעליה לכיתה א' בכל אחד מתחומי ההתפתחות: הקוגניטיבי, המוטורי, החברתי והרגשי ולקדם היערכות מבעוד מועד לקראת השינוי הצפוי, זאת כדי שהעלייה לכיתה א' תהייה חווייתית, מהנה ומגדלת עבור ילדינו וגם.. עבור הוריהם.
למי מיועדת הרצאה?  הורים לילדי גן חובה

 


מיניות בגיל הגן
יום ג' 28.1.20
קרן זרנקין

בעידן הנוכחי שבו קיימת עליה בעיסוק בנושא המיניות והפגיעות המיניות, וכן הסיכון לחשיפה לתכנים בלתי תואמי גיל הנו ממשי ובהישג ידם של ילדים צעירים, הופכת ההורות של ימינו למאתגרת יותר. 
• כיצד ניתן לשמור על ילדינו אך במקביל ללמדם מהי מיניות בריאה באופן שיסייע להם להתפתח בצורה בטוחה ומיטיבה? 
• מתי משחק "רופא וחולה" מהווה חלק ממשחק של חקירה וסקרנות בריאה וטבעית של הגוף ומתי הוא מצביע על התנהגות חריגה שדורשת התערבות? 
• מהי התנהגות מינית בריאה בקרב ילדים בגיל הגן ומהן התנהגויות מיניות חריגות? 
• כיצד יש לדבר עם ילדים על נושא המיניות ועל משחקים בתחום הסקרנות המינית מבלי לטעת בהם רגשות בושה או אשמה? 
בערב זה נענה על שאלות אלה ואחרות ובעיקר נתייחס לתפקיד ההורים בחינוך למיניות בריאה של ילדם ולדרכים בהן ניתן להתמודד עם תלונות על התנהגויות חריגות בקרב ילדים וכיצד ניתן לטפח מוגנות לצד שמירה על פתיחות והכלה בסוגיות מיניות בקרב ילדים.
למי מיועדת הרצאה?  להורי ילדי גן

 


קשר ותקשורת – הורים וילדים בגיל ההתבגרות
יום ג' 11.2.2020
אפרת בן שושן

גיל ההתבגרות מאופיין בשינויים פיזיולוגיים, קוגניטיביים ורגשיים המתרחשים אצל המתבגר, ומלווים את תהליך ההתפתחות הטבעי של זהות נפרדת ועצמאית. שינויים אלו משליכים, בין היתר, על יחסיו של המתבגר עם הוריו. 
החוויה של "אני כבר לא מכירה את הילד שלי", "איך היא מעזה לדבר אלי ככה", "הוא כל היום מסתגר בחדר מול המחשב", "רק החברות מעניינות אותה", מוכרת מאוד ומעוררת לא פעם אצל ההורים תחושות של בלבול, דאגה, חוסר אונים, כעס ואיבוד שליטה.
• איך מצליחים לשמור על קשר ותקשורת טובה בגיל שבו עומדים מולכם נערה או נערה עצמאיים, דעתניים, מסתגרים או מתרחקים?
• איך מוצאים את האיזון בין הצורך להיות הורים מעורבים ומשמעותיים לבין יצירת מרחב שיאפשר לילדכם לגבש את זהותו ולגלות את כוחותיו?
• איך מייצרים נוכחות הורית, מעורבת ומשפיעה עבור ילדכם בגיל שבו נדמה שהם כבר לא זקוקים לכם יותר?
על שאלות אלו ואחרות ננסה לענות במפגש בנושא קשר ותקשורת בגיל ההתבגרות. 
למי מיועדת הרצאה?   להורים לילדים בגיל ההתבגרות בגילאי 12-17. 

 


אתגרי ההורות בעידן המסכים - נקודת מבט פסיכולוגית*
יום ג'  25.2.20
רעות כהן ומוריאל אלעזר

הורות בעידן הנוכחי מאתגרת יותר מאי פעם. הורים רבים עסוקים בשאלה כיצד ניתן לשמור על ילדיהם מפני חשיפה בלתי מותאמת לתכנים אלימים ופורנוגרפיים ברשתות. 
במהלך ההרצאה נדון בשלב ההתפתחותי בו נמצאים ילדי בית הספר היסודי, במשמעות החשיפה לתכנים אלו בגיל זה והשפעותיה האפשריות כגורם מתח ואף טראומה עבור הילד שנחשף. 
באמצעות פרספקטיבה של הורות משמעותית נציע דרכי התערבות וטיפול בשתי רמות, ראשית במניעת חשיפה ושנית בתגובה לחשיפה לאחר שהתקיימה. 
* בהשלמה לנושא ההרצאות בקמפוס ההורים: "לחיות בעולם טכנולוגי משתנה ולעמוד בקצב"
למי מיועדת הרצאה?  הורים לילדי בי"ס יסודי

 


הורים ומתגרשים
יום ג' 17.3.20
קרן זרנקין

שכיחות הגירושין בחברה הישראלית ובחברה המערבית נמצאת בעלייה תמידית, אך הדבר לא הופך את התהליך לפשוט וקל. מדובר בתהליך הכרוך באובדן וכאב, בעיקר כאשר לזוג המתגרש ילדים משותפים. בהרצאה נדבר על הסיכויים והסיכונים שהגירושין מזמנים הן מנקודת המבט של הילדים והן מנקודת המבט של ההורים. בערב זה נשים דגש על החשיבות שבשמירה על ההורות על אף קריסתה של הזוגיות וזאת על מנת לייצר מרחב לבחירות מושכלות ולניהול המשבר באופן מכובד, ובכך לצמצם את ההשפעה של המשבר על רווחתם של הילדים. 
למי מיועדת הרצאה?  להורים  לפני אחרי ותוך כדי תהליך הגירושין וגם להוריהם (סבאים)